Časté otázky FAQ
Jaké výhody mají vyvýšené záhony?
- Už žádné krčení: pracujte ve svém záhonu pohodlně a šetrně k Vašim zádům
- Výrazně méně plevele (neprorůstají z okolí, nevyhovuje jim vyšší teplota, většina semen plevelů létá nízko)
- Díky teplotě půdy vyšší o 5 až 8 °C se Vašim rostlinám bude velmi dařit
- Výrazně prodloužíte vegetační sezonu ( přízemní mrazíky úrodu nezničí )
- Na těžkých jílovitých půdách jsou vyvýšené záhony jediným řešením pěstování zeleniny (zamezí přemokření)
- Můžete dobře využít zahradní odpad jako mulč
- Ochrání proti slimákům ve většině případů už jen svou výškou
- Naše vyvýšené záhony obohatí Vaší zahradu také vizuálně
- Z očí do očí = budete s rostlinami i jejich vůní na jedné úrovni :)
Proč vyvýšený záhon z modřínu??
Modřínové dřevo je nejtrvanlivější evropské dřevo díky specifickému složení pryskyřice a vysoké hustotě. Proto je často používán na venkovní použití – zejména fasády a terasy.
Trvanlivost modřínového dřeva při venkovním použití je několikanásobně delší než smrku či borovice, své vlastnosti neztrácí, pouze cca do 2-3 let mění barvu na šedou. Dokonce je kvůli modřínové pryskyřici nutné používat speciální nerezové vruty, standartní pozinkované vruty pryskyřice zničí.
Cena modřínu je až dvojnásobná oproti smrku. Přesto je to díky trvanlivosti vzhledem k celkovým nákladům na záhon s nařezáním, montáží a plněním substrátem určitě výhodnější dřevo.
Musím záhony natírat a je dřevo impregnované?
Modřín je impregnovaný od přírody pryskyřicí. Nátěrem oleji pouze oddálíte zešednutí, zpravidla musíte nátěr opakovat každoročně přesto jednou zešedne. Trvanlivost modřínového dřeva ale nátěry neprodloužíte, ta je dána jeho přirozenými vlastnostmi. Pokud budete chtít modřín natírat upozorňujeme, že jsou potřeba speciální barvy a oleje přímo na modřín který je velmi málo nasákavý.
Má modřín nevýhody?
Evropský modřín obsahuje oproti smrku veliké množství suků, není tak rovný a má nestálou barvu. Běžně se střídá červená, bílá a hnědá barva. Z počátku v místech toku mízy pryskyřice zejména při silnějším ohřátí sluncem vytéká na povrch. Tato pryskyřice na povrchu dřeva je nejdříve lepivá, po nějaké době však zkrystalizuje. V případě potřeby vyteklou pryskyřici seškrábněte např. nožem.
Vysokou hustotou modřínového dřeva je také dána poměrně značná váha.
Cena modřínu je až dvojnásobná oproti smrku. Přesto je to díky trvanlivosti vzhledem k celkovým nákladům na záhon s nařezáním, montáží a plněním substrátem určitě výhodnější dřevo.
Kdy založit vyvýšený záhon?
Teoreticky lze kdykoliv jen kvůli manipulaci s folií je vhodné, aby nemrzlo. Nejvýhodnější čas je na podzim nebo časně z jara, protože tak máte vše připraveno pro sázení před sezonou. Vrstvy zeminy budou mít čas slehnout a na jaře už jen doplníte kvalitní zeminu/substrát do požadované výšky. Většina zákazníků ale zakládá záhony duben až červen, kdy je pěkné počasí na práci :)
Kam vyvýšený záhon postavit?
Vyvýšený záhon můžete postavit na zahradě téměř kamkoliv. Pro růst rostlin je nejlepší orientace záhonu sever-jih, protože tak se dostane slunce k rostlinám nejlépe ze všech stran. Většinou je však orientace vyvýšených záhonů dána okolním prostorem. Samozřejmě čím více světla pro bylinky a zeleninu tím lépe, ale například pro maliny zase plné slunce není optimální.
Na co vyvýšený záhon postavit?
Aby dřevo nebylo v kontaktu s vlhkem, je optimální vyvýšený záhon umístit na podstavec například z betonové dlažby, zahradních obrubníků apod. který dřevo zvedne nad okolní terén. Nejelegantnějším řešením je samozřejmě náš hliníkový podstavec, který naleznete v příslušenství u konkrétního rozměru vyvýšeného záhonu.
Pod obvodem záhonu je také dobré vytvořit zpevněnou plochu (postačí zhutněné kamenivo PDK 0/32, nebo prosívka ), aby se vyvýšený záhon časem nepropadal pod úroveň terénu. Zároveň tato vrstva slouží jako spolehlivá zábrana proti hlodavcům a drenáž. Tato opatření výrazně prodlouží život Vašemu vyvýšenému záhonu.
Jaké rozměry má mít vyvýšený záhon pro pohodový přístup?
Naše standardní rozměry u typu "Narovnaného zahradníka" jsou zvoleny pro maximální praktičnost při práci ve stoje a estetickou vyváženost. Pokud budete mít přístup jen z jedné strany záhonu je optimální šířka 100cm. Z obou stran pohodlně doprostřed záhonu dosáhnete při šířce 130 cm. Optimální výška je od 80 do 100 cm, abyste splňovali kritéria" Narovnaného zahradníka“ pro příjemnou pracovní výšku ve stoje.
Co potřebuji připravit na montáž záhonu?
A ) Před montáží si připravte konečné místo pro umístění záhonu, kvůli veliké váze je záhon obtížně přenositelný.
Aby spodní prkna nebyla v neustálém kontaktu s vlhkostí je vhodné záhon umístit na základy z dlaždic (vyskládané jen po obvodu záhonu aby prostředek umožňoval průchod vlhku) popř. jinou drenáž. Doporučujeme dlažbu umístit na zhutněný podklad z kameniva, jak je běžně užíváno ve stavebnictví při pokládce dlažby ( zdola: 20cm vrstva PDK0/32, 4cm vrstva PDK 0/4). Kamenivo zároveň funguje jako bariéra proti hlodavcům a drenáž, vykopanou zeminu upotřebíte pro výplň záhonu.
b) Pro montáž je potřeba:
+ Dostatek místa, rovná plocha, 2 osoby
+ nejlépe AKU rázový utahovák, protože je šetrnější k ruce než AKU vrtačka ( popř. AKU vrtačka/šroubovák, vrtačka), hrot - BIT Torx TX25, vrták do dřeva průměr 4mm, metr svinovací 3-5m, úhelník, ideálně truhlářské rychlosvorky 2ks ( vše lze vypůjčit v půjčovnách nářadí)
Pro montáž příslušenství ( nopová folie a pletivo ):
+ sponkovačka /sešívací kleště na velké spony ( Tacker )/ AKU sponkovačku apod se sponkami 1,2mm širokými nebo můžete nahradit hřebíky „lepeňáky“, vrták do kovu 6mm pro podstavec ALUMINIUM
Následná výplň záhonu spotřebuje více substrátu než se na pohled zdá, protože si načechraný substrát slehne i o 50%. Doporučujeme na dno písek ( nebo prosivku = jemné kamenivo 0/4) a až teprve pro horních 30-40cm použít zeminu nebo vyzrálý kompost. Nejvýhodněji pořídíte substrát v kompostárně. Pokud použijete na dno nevyzrálý kompost, větve apod. musíte počítat s velkým sleháváním materiálu v dalších letech.
Musím použít rozpěru proti vyboulení břicha?
Rozpěra je nutná pro dlouhé a vysoké záhony, aby se nevyboulila dlouhá strana záhonu. Standartně rozpěru doporučujeme pro délky záhonů dle tabulky .
výška záhonu 82 od 250cm
výška záhonu 52 od 300cm
výška záhonu 30 od 300cm
Čím vyvýšený záhon vyplnit?
Na základě našich zkušeností doporučujeme pro vyvýšené záhony se stěnami jiný postup než většinou uváděný „od hrubého materiálu ( větve , hrubý kompost ) k jemnému nahoře“, který je původně určen pro vrstvené „kopcové záhony“ jak je dělá např. Sepp Holzer.
Totiž vlivem rozpadání se hrubého materiálu dochází velikému sléhávání substrátu ( z počátku i o desítky cm ročně ). My pak musíme každý rok dodávat nahoru kvalitní substrát (kompost) přestože na pěstování potřebujeme maximálně 30-40 cm vrstvu.
Proto doporučujeme ode dna začít nekvalitní zeminou (pokud musíte nakoupit tak prosívkou nebo nejlevnějším nestandartním pískem). Při prvním plnění 80cm vysokého záhonu tedy dáváme 40cm nekvalitní zeminy (písku, prosívky a pod), 20cm hrubého kompostu promichaneho se zeminou, 20cm kvalitního substrátu/kompostu/ornice. Počítejte s tím že každý kompost/substrát se bude sléhávat a rychle vysychá a proto nejlépe v kompostárně v okolí chtějte už namíchany se zeminou, což každoročně doplníte mulčováním a uzrálým kompostem
Je nutné střídat každý rok druhy zeleniny?
Ano, při každoročním výsadbě byste měli druhy zeleniny měnit, protože by se úroda stále zmenšovala, může hrozit i větší rozšíření škůdců.
TIP: Sklízejte v poledne (na slunci), aby bylo množství dusičnanů co nejmenší.
Musím každý rok ve vysokém záhonu vyměnit půdu?
Ne, to určitě není nutné! Stačí mulčovat a hnojit. Vrstvy zeminy se každoročně usazují o několik centimetrů, můžete tedy stále doplňovat kompost. Po založení záhonu a první rok je to běžně 15 cm a více. Nastýláním (mulčováním) rostlinnými zbytky v malých vrstvách simulujeme přírodní procesy a průběžně tak doplňujeme slehlou půdu a zároveň doplňujeme živiny. Prospíváme tak životu v půdě a zároveň ji chráníme před vysycháním :).